
Széchenyi-emlékkonferencia
A Soproni Múzeum, a Soproni Tudós Társaság Történettudományi Szakbizottsága és a soproni közgyűjtemények csatlakozva Gróf Széchenyi István születésének 225. évfordulójához és a Magyar Tudomány Napja alkalmából rendezett programokhoz 2016. november 9-én 9 órai kezdettel emléküléssel állítanak emléket Sopron első díszpolgárának.
Gróf Széchenyi István Sopron első díszpolgára, a magyar történelemnek az a szereplője, akivel – naplójában közölt önvallomásai miatt – talán a legközvetlenebb kapcsolatban állunk.
A személyisége és az általa képviselt program kimerülni nem akaró témát ad a kutatóknak. A Soproni Múzeum és a soproni közgyűjtemények által szervezett emlékkonferencia előadói olyan kérdésköröket járnak körül, amelyek Széchenyi ismert, és kevésbé ismert arcát, valamint alakjának, szellemiségének az utókor produktumaiban (történettudományban, politikában, művészetekben) tükröződő lenyomatát próbálja az érdeklődőknek bemutatni.
Az előadások Széchenyi és a város, illetve a város különböző gyűjteményeinek kapcsolatáról is képet adnak. A referátumokat, melyek révén reményeink szerint még színesebb és valósághűebb képet kaphatunk a legnagyobb magyarról, elsősorban a helyi közgyűjtemények
munkatársai tartják. Szeretnénk, ha minél több érdeklődő – iskolás és felnőtt egyaránt – helyet foglalna a közönség soraiban.
A konferencia helyszíne:
Városháza díszterem, Sopron, Fő tér 1.
Meghívó: LETÖLTÉS
Program:
Köszöntő: Dr. Fodor Tamás Sopron Megyei Jogú Város polgármestere
Levezető elnök: Dr. Kelemen István
9:10 – 9:40 TÓTH Imre: Az interpretáció sokszínűsége – Széchenyi “Hitele” és hiteltelenítése
9:40 – 10:00 BIRCHER Erzsébet: „Hölgyekhez és Urakhoz” Érvek (és bókok) a gazdasági reformokért
10:00 – 10:20 ROBOTKA Csabáné – HORVÁTH Csaba: „Életemet a hazának és az emberiségnek szentelem.” Gróf Széchenyi István könyvtártöredékének újrafelfedezése a 21.században
10:20 – 10:40 KISS-LUKÁCS Melinda: A Storno család Széchenyi-gyűjteménye
11:00 – 11:10 kávészünet
Levezető elnök: Horváth Csaba
11:10 – 11:30 KELEMEN István: Kit illet a nagycenki kastély berendezése? A kastély hitbizományi leltára 1919-ből
11:30 – 11:50 NEMES András: Széchenyi István a modernkori éremművészetben
11:50 – 12:10 OSVÁTH Ádám: Gróf Széchenyi István alakjának megjelenítése a filmművészetben
12:10 – 12:30 CSEKŐ Ernő: A Széchenyiek Tolna megyei ága
12:30 – 12:50 VARGA Tamás: Széchenyi Zsigmond
Hozzászólások, vita. Az emlékülés lezárása