Hírek 2022-09-12

Megújult a Szent Damján festmény

Több heti távollét után az elmúlt napokban visszakerült a Fő téri Patikamúzeum belső terébe a Szent Damjánt ábrázoló festmény, melyet Gyarmati András szombathelyi festőrestaurátor nagy szakértelemmel restaurált. Az értékes 18. századi műalkotás dr. Kárpátiné Gangl Teréz gyógyszertárvezető és férje, dr. Kárpáti György háziorvos önzetlen támogatásának köszönhetően újulhatott meg.

A szentet gyógyszerészként bemutató kép egykor a várkerületi Arany Oroszlán patika szárnyas ajtaját díszítette párdarabjával, a Szent Kozmát mint orvost megörökítő festménnyel együtt. Az aranyozott keretbe foglalt, ovális alakú olajképek 1770 körül készültek. A hagyomány festményeket Dorffmaister Istvánnak (1729–1797) tulajdonítja, azonban az alkotó személyét még nem sikerült teljes bizonyossággal megállapítani. Szent Damjánt és Kozmát az orvosok és sebészek, valamint a gyógyítás védőszentjeiként tisztelik. Keresztény orvosok voltak, 303-ban haltak vértanúhalált. Ábrázolásuk a Szent Koronán is megtalálható.

A Patikamúzeum szeptember 15-ig látogatható, délelőtt 10-től 14 óráig, hétfő szünnap.