Beruházóknak / építkezőknek

Tájékoztató

Az örökségvédelmi hatóság a régészeti lelőhelyen vagy annak közelében megvalósuló beruházások esetén régészeti tevékenység elvégeztetését írhatja elő a beruházás megvalósítása során.

A régészeti tevékenységek formája lehet
• a földmunkák megkezdésének bejelentése a múzeum felé,
•  régészeti megfigyelés,
•  próbafeltárás,
•  teljes felületű feltárás,
•  örökségvédelmi hatástanulmány,
•  Előzetes Régészeti Dokumentáció.

Ezek a szakfeladatok más és más idő- és anyagi vonzattal járnak, így tanácsos már rögtön a hatósági előírás kézhezvétele után fölvenni a kapcsolatot az érintett múzeummal, függetlenül attól, hogy a beruházás földmunkái még csak később lennének aktuálisak. Ezáltal elkerülhető, hogy a kivitelezés késedelmet szenvedjen. Tájékoztató jelleggel röviden összefoglaljuk Önöknek a régészeti szakfeladatokat.

A földmunkák megkezdésének bejelentése:
Ebben az esetben elegendő az előírás szerinti időpontban e-mailben értesíteni az illetékes múzeumot (mrenka.attila@sopronimuzeum.hu), hivatkozva a hatósági előírás iktatószámára, amelyet az irat első sorában az „iktatószám:” mögött talál. Önöknek további teendője nincs, a régészeti tevékenységnek nincs anyagi vonzata.

Régészeti megfigyelés:
a megelőző feltárás egy fajtája. Ebben az esetben a földmunkák megkezdése előtt szerződést kell kötni az illetékes múzeummal (ennek átfutási ideje kb. 1-1,5 hét) , amelynek anyagi vonzata is van az ügyfél számára. A megfigyelés során munkatársunk a helyszínen tekinti meg a földmunkát és régészeti lelet előkerülése esetén azonnal megkezdi a szükséges feltárást, hogy a beruházás megvalósulása ne szenvedjen késedelmet.

Próbafeltárás:
a megelőző feltárás egy fajtája, ezzel a feltárási móddal általában a régészeti lelőhely érintettségét tisztázzuk, ezért leginkább nagyobb területet érintő beruházások megvalósulása vagy nagyobb mértékű/mélységet elérő földmunka esetén találkozhatnak vele. Nemcsak, hogy külön szerződést kell kötni a múzeummal, de a múzeumnak még feltárási engedélyezési eljárást is el kell indítania.

A feltárási engedélyezési eljárás, a szolgáltatási szerződés megkötése körülbelül 4-6 hetet vesz igénybe, a feltárás csak ez után kezdhető meg. A feltárás jogszabályban rögzített maximális időtartama 30 munkanap.

A feltárás költségei a megrendelőt terhelik.

A próbafeltárás elvégzése után a Beruházónak külön meg kell keresnie az Örökségvédelmi Hatóságot, ami a további feladatellátás módját határozza meg. Tehát a próbafeltárás befejezése után nem kezdhető meg automatikusan a kivitelezés.

Teljes felületű feltárás:
a megelőző feltárás egy fajtája, a beruházás földmunkával érintett teljes területének feltárása. Nemcsak, hogy külön szerződést kell kötni a múzeummal, de a múzeumnak még feltárási engedélyezési eljárást is el kell indítania.
A feltárási engedélyezési eljárás, a szolgáltatási szerződés megkötése körülbelül 4-6 hetet vesz igénybe, a feltárás csak ez után kezdhető meg. A feltárás jogszabályban rögzített maximális időtartama 30 munkanap.

Örökségvédelmi hatástanulmány: a régészeti lelőhelyeken vagy azok környezetében megvalósuló beruházások esetében elképzelhető, hogy a hatóság előírása alapján ilyent is kell készíttetni. Kizárólagosan bejegyzett régészeti szakértő készítheti el. A szakértői névsort az e-építés portálon érhetik el. (http://regeszet-nevjegyzek.e-epites.hu/)

Múzeumunk régészeti szakértője:
Dr. Mrenka Attila (e-mail: mrenka.attila@sopronimuzeum.hu; telefon: 0630/428-3147)

Előzetes Régészeti Dokumentáció: nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházások és nagyberuházások esetén, az engedélyezési eljárás megindítása előtt készítendő dokumentum, amely feltárási tevékenységeket is magában foglal. Ilyen ügyekben a Magyar Nemzeti Múzeum Nemzeti Régészeti Intézete az illetékes.


A régészeti ügymenet ismertetője

Családi lakóház építése: 2016 óta a 300 m2 hasznos alapterületet meg nem haladó családi házak esetében nem kell építési engedélyezési eljárást lefolytatni. A lakóépület építésének egyszerű bejelentéséről szóló 155/2016. (VI. 13.) Kormányrendelet mellett azonban hatályban maradtak a kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény (a továbbiakban: Kötv.) lelőhelyek védelmére vonatkozó rendelkezései. A Kötv. 19. § (2) bekezdése szerint a régészeti örökség elemei eredeti helyzetükből csak régészeti feltárás keretében mozdíthatók el. A Kötv. 22. § (1) bekezdése értelmében a nyilvántartott régészeti lelőhelynek a beruházással kapcsolatos földmunkával érintett részén megelőző régészeti feltárást kell végezni.

Ez a kissé riasztónak ható szöveg nem takar mást, mint, hogy Önöknek kell az örökségvédelmi hatóság felé is jelezniük az építkezés megkezdését. Az ÉTDR-be feltöltött dokumentáció ugyanis nem az örökségvédelmi hatósághoz kerül.

Javasoljuk, hogy már az ÉTDR-be való feltöltéskor keressék föl a Kormányhivatalban működő örökségvédelmi hatóságot, majd a hatóságtól kapott tájékoztató alapján forduljanak a múzeumhoz. A hatósági előírásban nevesített régészeti tevékenység megrendelése és a feladat elvégzése az alábbi módon történik:
Régészeti megfigyelés megrendelése, a régészeti megfigyelés menete – általános leírás
1. A Soproni Múzeum honlapján található „Megrendelő” formanyomtatványt hiánytalanul ki kell tölteni. Nagyon fontos, hogy a hatósági iktatószámot MINDEN esetben töltsék ki. Ez a hatósági irat felső részén található az „Iktatószám:” után. E nélkül a megrendelést nem tudjuk elfogadni. Kérjük továbbá, hogy küldjék meg nekünk a beruházás terveit .shp formátumban. Ez alól a családi házak építése kivételt képez.
2. A megrendelésben található adatok alapján munkatársunk elkészíti a régészeti szolgáltatási szerződést, amelyet postai úton juttatunk el Önökhöz.
3.  A szerződést aláírva vissza kell juttatniuk a múzeumba.
4. A földmunkák megkezdése előtt 3 nappal munkatársunk telefonon fölhívja a megjelölt kapcsolattartót, hogy a munkák pontos ütemezését egyeztesse Önökkel. Fontos, hogy olyan személyt jelöljenek meg kapcsolattartónak, aki ismeri a tervezett földmunkák pontos ütemezését.
5. Az egyeztetett időpontban mi ott leszünk és felügyeljük a földmunkákat.
6. A megfigyelés végén fölveszünk egy jegyzőkönyvet, amelyet Önöknek/a kivitelezőnek alá kell írnia, amellyel igazolja a terepen végzett tevékenységet. 
7. Ezt a jegyzőkönyvet csatoljuk a teljesítésigazoláshoz, amelyet postán küldünk meg a megrendelőnek.
8. A teljesítésigazolást aláírva vissza kell küldeniük, ez után fogják megkapni a számlát.
9. Az igazolás egy példányát feltétlenül őrizzék meg, hiszen később minden fórumon ezzel tudják igazolni, hogy az adott beruházáshoz kapcsolódó régészeti tevékenység szabályszerűen el lett végezve.

Próba- és teljes felületű feltárás megrendelése, a feltárás menete
1. A Soproni Múzeum honlapján található „Megrendelő” formanyomtatványt hiánytalanul ki kell tölteni. Nagyon fontos, hogy a hatósági iktatószámot MINDEN esetben töltsék ki. Ez a hatósági irat bal felső sarkában található. E nélkül a megrendelést nem tudjuk elfogadni.
2. A megrendelő kitöltése után e-mailben az alábbi adatokat kell megküldeniük számunkra:
•  A beruházás földmunkáival érintett terület azonosítására és területszámításra alkalmas adatai, vektoros állományokkal, HD72/EOV rendszerben, geodéziailag illeszthetően, a meglévő és tervezett közművek nyomvonalának feltüntetésével .shp formátumban! Ez kiemelten fontos, mivel ez alapján tudjuk a feltárás helyét (próbafeltárás esetén a kutató szondák helyét) kijelölni és kiszámítani a feltárás költségét.
• A beruházás helyszínrajza .shp formátumban.
• Az alapozási tervek, alapozási hossz- és keresztmetszetek, valamint az ezekhez kapcsolódó, földfelszín alatti munkák műszaki leírása, amelynek meg kell egyeznie az engedélyezési tervdokumentációval.
• Az esetleges tereprendezésre vonatkozó adatok leírása.
• Amennyiben készült, úgy a talajmechanikai vizsgálatok adatai.
• Amennyiben rendelkezésre áll, úgy a beruházás jogerős vagy végrehajtható építési engedélye.
• Területre lépési hozzájárulás.

3. A kapott adatok alapján elkészítjük a feltárási szerződést, amelyet Önöknek alá kell írniuk.
4.  A feltárási szerződés visszaérkezése után múzeumunk elindítja a feltárási engedélyezési folyamatot.
5.  A jogerős feltárási engedély birtokában az Önökkel egyeztett időpontban megkezdjük és elvégezzük a feltárást. Ez alatt az idő alatt semmilyen építési tevékenység nem végezhető a feltárással érintett területen.
6. A feltárás befejezését követően a területet visszaadjuk a megrendelőnek, majd a szakfelügyelet során már ismertetett módon zajlik a számlázás.
7. Próbafeltárás esetén a feltárás záródokumentációjának kézhezvétele után Önöknek újra meg kell keresniük az illetékes Örökségvédelmi Hivatalt, ami döntést hoz a beruházás földmunkáit érintő esetleges további régészeti feladatellátásról.
8. Teljes felületű feltárás esetén a kivitelezés a feltárás befejezése és a kivitelező/beruházó számára történt visszaadás után megkezdhető.


Kérjen árat szolgáltatásunkra

Munkatársaink örömmel állnak rendelkezésükre! Küldje el nekünk érdeklődését!

Árajánlatkérés

Letöltések

Meghatalmazás (magánszemély részére magánszemélytől)

2024.03.11.

Meghatalmazás (cég részére magánszemélytől)

2024.03.11.

Meghatalmazás (magánszemély részére cégtől)

2024.03.11.

Meghatalmazás (cég részére cégtől)

2024.03.11.

Megrendelő_régészet_természetes személy

2024.02.19.

Megrendelő_régészet_jogiszemély

2024.02.19.

Gyakori kérdések

Régészeti megfigyelés
költség: a kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018 (IV.9.) Kormányrendelet vonatkozó számítási módszere alapján.
8.000 HUF + ÁFA/óra, de minimum 4,5 óra (36.000 HUF + ÁFA).
Idő: megegyezik a földmunkák időtartamával

Próbafeltárás
költség: a kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018 (IV.9.) Kormányrendelet vonatkozó számítási módszere alapján.
2.520 – 31.500 HUF + ÁFA/m2.
Próbafeltárás esetén a régészetileg negatívnak bizonyuló területre is költséget kell számolni, amelynek díja: 1.100 HUF + ÁFA/m2.
Idő: feltárási engedélyeztetés 4-6 hét, feltárás ideje maximálisan 30 (harminc), feltárásra alkalmas munkanap. 

Teljes felületű feltárás
költség: a kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018 (IV.9.) Kormányrendelet vonatkozó számítási módszere alapján.
2.520 – 100.000 HUF + ÁFA/m2.
Idő: maximálisan 30 (harminc) feltárásra alkalmas munkanap. 

A szakfeladat típusának megfelelő régészeti feladat teljes körű elvégzését, a régészeti dokumentáció elkészítését, feltárási engedélyeztetési folyamat elvégzését, az érintett terület fémkereső műszeres átvizsgálását.

Nem, hétvégén és ünnepnapokon nem szolgáltatunk. Hétköznap 7.00 – 16.00 között állunk rendelkezésükre.

Sajnos nem tudjuk teljesíteni a kérést. A szerződés aláírása előtt nem tudunk munkát végezni. 1 – 1,5 héttel előre ütemezzük az egyes terepi munkákat, így ez a legrövidebb idő, amin belül teljesíteni tudjuk kéréseiket. 

Régészeti szaktevékenységeinket mindig a hatályos jogszabályok és örökségvédelmi hatóság előírásai alapján végezzük. Csak olyan területre megyünk ki, ahová a hatóság előírta a régészeti feladatot. 

Minden esetben banki átutalással. Munkatársaink nem fogadhatnak el készpénzt.

Nem, meghatalmazott is intézkedhet. 

Ha földmunkák során kerültek elő a tárgyak, akkor a munkát időlegesen – a régész kiérkezéséig, a leletmentésig – be kell szüntetni, a tárgyakat ne mozdítsák el eredeti helyükről. Sokat segít, ha az előkerüléskor az előkerülés helye több irányból is le van fotózva. A lelettől függően intézményünk partner abban, hogy a találót pénzjutalommal járó miniszteri elismerésre terjessze föl, amennyiben a hatályos jogszabályok alapján ez lehetséges.

A padlásokon, hagyatékokban található régészeti korú tárgyakat intézményünk szívesen fogadja felajánlásként.

Vezető régészünk a megadott telefonszámon a hét minden napján elérhető 6:00 – 20:00 között. 

Igen. Múzeumunk rendelkezik az ehhez szükséges infrastruktúrával. Vezető régészünkkel való egyeztetés után akár már másnap át tudjuk vizsgálni a kérdéses területet.