Közösségi régészet

Közösségi régészet

Világszerte egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a lokális kezdeményezések, amelyek adott esetben mikroközösségi szinten biztosítanak lehetőséget a múlt megismerésére. A közösségi régészetnek hívott módszer lényege, hogy a régészeti munkát civil önkéntesként is segíthetik. A Soproni Múzeum 2018 óta nagy sikerrel üzemelteti közösségi régészet programját.

A Soproni Múzeum Közösségi Régészeti Programja
Célunk a múzeum gyűjtőterületén, Kapuvártól Sopronig, Csáfordjánosfától Tőzeggyármajorig aktív közösségeket formálni és elősegíteni a helyi történelem jobb megismerését.

Milyen lehetőségeket biztosít a program?
A program során lehetőség van régészeti lelőhelyfelderítésre, ásatásokon való részvételre, fémkereső műszer használatára.

Milyen feltételekkel csatlakozhatok a programhoz?
Alapfeltételnek tekintjük a büntetlen előéletet és az együttműködési szándék egyértelmű jelzését. Mivel terepi munkáink során hosszú órákat is kint töltünk (függetlenül az időjárástól), ezért a fizikai állóképesség fontos. Programunkba 18. életévét betöltött, cselekvőképes személyek jelentkezhetnek.

Én csak fémkeresőzni szeretnék, van-e erre lehetőségem?
A hatályos jogszabályok alapján fémkereső műszert csak múzeumi együttműködés birtokában lehet használni. Intézményünk nyitott az ilyen irányú együttműködésre, de ennek szigorú feltételei vannak. A jelentkezőnek minimum 1 teljes naptári év időtartamú próbaidőt kell teljesítenie, amely során aktivitásával és hozzáállásával bizonyítja eltökéltségét. Ez után kerülhet sor az együttműködési szerződés megkötésére, abban az esetben, ha mindkét fél úgy értékeli, hogy az együttműködés feltételi fennállnak. A fémkereső műszer használatához közösségi régészet programunkban kötelező, hogy az önkéntes nyomvonal rögzítésére is alkalmas kézi GPS készülékkel és saját fémkereső készülékkel rendelkezzen.

Vannak kifejezetten a közösségi régészeti program résztvevőinek szervezett ásatások?
Igen, végzünk ilyen munkát is.

Nincs fémkeresőm, de csatlakozni szeretnék. Ez lehetséges?

Igen, lehetőség van erre is, de a program jellegénél fogva elsősorban a műszeres lelet- és lelőhelyfelderítésre koncentrál.

Gyermekeim szeretnének részt venni a terepi munkában. Van erre lehetőség?

Kiskorúak esetében kizárólag a programhoz csatlakozott szülő állandó felügyelete mellett lehetséges.

Nem akarok csatlakozni, de szeretném tudni, hogy a telkemen, szántóföldemen, legelőmön van-e régészeti lelőhely. Tudnának ebben segíteni?
Régészeti lelőhelyről múzeumunk nem adhat ki információt. A kérdéses területet ugyanakkor térítésmentesen szívesen átvizsgáljuk.

A kutatás során talált leleteket megtarthatom?
Nem, a leletek minden esetben a múzeumba kerülnek, hiszen a Magyar Állam tulajdonát képezik.

Hogyan tudok csatlakozni a programhoz? Milyen eszközökre lesz szükségem?
A programhoz való csatlakozás minden esetben egy hosszabb folyamat része, ami azzal indul, hogy a program vezetőjével (Dr. Mrenka Attila) való személyes beszélgetésen a jelölt megismerkedik az alapvető módszertannal. Ezután nagyon fontos a meghirdetett eseményeken való rendszeres részvétel, hiszen ezeken az alkalmakon ismerkedik meg a jelölt a régészet alapjaival. Kezdetben egy jó bakancs, egy strapabíró nadrág is elég lehet. A későbbiekben pedig az együttműködés módjának függvénye az eszközbeszerzés.

Múzeumunk régészeti szakértője: Dr. Mrenka Attila (e-mail: mrenka.attila@sopronimuzeum.hu; telefon: 0630/428-3147)


Kérjen árat szolgáltatásunkra

Munkatársaink örömmel állnak rendelkezésükre! Küldje el nekünk érdeklődését!

Árajánlatkérés