Kutatóknak

Soproni Múzeum Kutatási Szabályzat

Jelen kutatási szabályzat 2013. január 1-től érvényes.

1. A Soproni Múzeum (továbbiakban: Múzeum) Sopron Megyei Jogú Város által fenntartott nyilvános intézmény. Gyűjteményeiben a 47/2001. (III. 27.) Korm. rendelet (továbbiakban: Kormányrendelet) értelmében minden jogi, vagy 14. életévét betöltött természetes személy kaphat kutatási engedélyt és végezhet kutatómunkát, a 18 év alatti természetes személyek azonban csak szülői vagy tanári (iskolai) felelősségvállalás mellett kutathatnak.

2. Kutatásnak minősül minden tudományos vizsgálat, adatgyűjtés és információszerzés – függetlenül attól, hogy a kutatás vagy a publikáció a konkrét anyag közlésére, felhasználására, vagy csak a belőlük szerzett információk, adatok, következtetések felhasználására irányul.

3. A Múzeum műtárgynyilvántartásaiban, gyűjteményeiben csak érvényes kutatási engedéllyel rendelkező személy végezhet kutatómunkát. A kutatási engedélyt előzetesen – telefonon (melyről utólag készül dokumentum), levélben, vagy e-mail-ben – kell kérni.

4. A Múzeum gyűjteményeiben (a nyilvántartásba vételtől számított 5 éven belül) a kulturális javak és a rájuk vonatkozó dokumentáció (továbbiakban: múzeumi anyag) feldolgozására és kutatására, valamint tudományos és közművelődési célú hasznosítására az intézmény azon szakembere jogosult, aki e javakat gyűjtötte/feltárta, illetve, aki elsődleges meghatározásukat, leírásukat és nyilvántartásba vételüket elvégezte, állagukat megóvta, restaurálta. Az 5 éves kutatási védettség alatt álló múzeumi anyagok külső kutató számára nem hozzáférhetők.

5. A kutatási engedélyt a Múzeum igazgatója adja ki a kérelem benyújtásától számított 15 napon belül, figyelembe véve az érintett gyűjtemény vezetőjének véleményét. A kutatási engedély kitöltésével és aláírásával a kutató tudomásul veszi, az intézmény kutatási szabályzatát.

6. Nem adható ki kutatási engedély a 47/2001. (III. 27.) számú kormányrendelet 5. § (1) bekezdésében felsorolt esetekben, illetve megtagadható az engedély kiadása a rendelet 3. § (2), a 4. § (2), 5. § (2), (3) és (4), illetve a 6. §-ban foglaltak alapján, továbbá a levéltári jellegű anyagok esetében az 1995. évi LXVI. törvény rendelkezéseinek figyelembevételével.

7. A kutatási engedéllyel a kutató nyilatkozatot tesz és aláírásával igazolja, hogy ismeri és betartja az intézmény kutatási szabályzatát, tudomásul veszi a szerzői jogok védelmére, a publikálási korlátozásokra és a hivatkozás rendjére vonatkozó törvényeket, továbbá kötelezettséget vállal arra, hogy a kutatott anyag felhasználásával készült későbbi publikációinak bibliográfiai adatait megküldi a múzeum adattárának, könyvtárának. A kutatási engedély más személyre át nem ruházható, egy példányát az érintett gyűjtemény őrzi.

8. A kutatási engedélynek tartalmaznia kell: - a kutatási engedély határidejét (max. 12 hónap, adott naptári évre szól) - a kutatás helyét (gyűjtemény megnevezése) - a kutató személyi adatait (név, lakcím, személyi igazolvány száma)

9. A kutató a kutatási engedély megadása felől levélben, e-mailben és telefonon érdeklődhet a gyűjtemény kezelőjénél vagy a gyűjteményért felelős muzeológusnál.

10. A kutatási engedély a lejárat után meghosszabbítható.

11. A kutatókról és a kutatási alkalmakról Kutatási naplót kell vezetni, amelybe minden egyes kutatási alkalomkor fel kell jegyezni a kutató nevét, kutatási engedélyének számát és a kutatásra átadott dokumentumok, tárgyak leltári számát.

12. A kutatás az előzetesen egyeztetett napon, az alábbi egyeztetett időpontokban kérhető: hétfőtől-csütörtökig: 9:00-12:00-ig és 12:30-15:30-ig pénteken: 9:00-12:00-ig

13. A kutatás során az intézmény részéről a felügyeletet a gyűjteményért felelős muzeológus vagy a gyűjteménykezelő (továbbiakban: felügyelő) látja el.

14. A kutató az általa kutatni kívánt anyagot a kérőlap szabályszerű kitöltésével és benyújtásával igényelheti. A kérőlapon a kutató nevét az általa igényelt anyag pontos jelzetét, valamint a kérés beadásának keltét kell feltüntetni. A kérelmezett anyag rendelkezésre bocsátására az intézménynek a kérelmezés napjától számítva 5 munkanap áll rendelkezésére.

15. Ha a kutató az általa igényelt és engedélyezett kutatást – anélkül, hogy elmaradásának okát jelezné – 10 napon belül nem kezdi meg, az igényelt és előkészített anyagot visszahelyezik őrzési helyére gyűjteménybe és azt újra kell kérelmeznie.

16. A kutatónak lehetősége van a pontos leltári/gyarapodási szám ismeretében az igényelt anyagokat levélben, telefonon, vagy e-mail-ben előre megrendelni. Ebben az esetben a kérőlapot a gyűjteményért felelős muzeológus vagy a gyűjteménykezelő tölti ki.

17. Kiállításból műtárgy kutatási célból csak különösen indokolt esetben emelhető ki.

18. Kutató a kutatóhelyiségből az anyagot semmilyen szándékkal nem vihet ki.

19. A kutatás befejezése után a felügyelő a kiszolgáltatott anyagot tételesen veszi vissza.

20. Amennyiben a kutató az anyagot hiányosan vagy rongáltan adja vissza, a múzeum a kár mértekének megállapítása és a károkozás módjának tisztázása után teszi meg a szükséges lépéseket.

21. A kutató a kutatás során olyan saját tulajdonú technikai eszközöket (pl. laptop, Notebook, diktafon) használhat, amelyek munkáját segítik vagy egyszerűsítik. Ez a lehetőség kizárólag a díjfizetés megtörténte után vonatkozik a reprodukálást szolgáló, díjfizetéssel járó eljárásokra, illetve technikai eszközökre (pl. szkennelés, fényképezés fényképezőgéppel, vagy telefonnal, filmfelvétel, videofelvétel).

22. A Múzeum gyűjteményeiben folytatott kutatás díjmentes. A kutatással járó technikai költségeket és a felhasználói díjakat a Díjszabás tartalmazza.

23. A szolgáltatási és a felhasználási díj kiegyenlítése előzetesen (postai úton, átutalással vagy a pénztárban készpénzbefizetéssel) történik.

24. Műtárgyakról fotót publikálási célból kizárólag a múzeumi fényképész vagy a gyűjteménykezelő készíthet. A napi fotójegy kiváltásához külön engedély szükséges. A kutató a fotózáshoz sem vakut, sem állványt nem használhat. A Múzeum a digitális fényképek fájlnevében feltünteti a műtárgy leltári számát, amely a hivatkozás alapjául szolgál. Kivételes esetben, igazgatói engedéllyel, a kutató/kiadó által megbízott hivatásos fényképész saját fényképezőgéppel készíthet felvételt, ez esetben magának kell gondoskodnia a leltári szám rögzítéséről.

25. A kutató által igényelt, a Múzeum által teljesítendő fotózási, szkennelési és a 20 oldal feletti fénymásolási tevékenység vállalási határideje 10 munkanap. A kérést a kutató előzetesen, igénylőlapon kérelmezheti. Pontos leltári/gyarapodási szám, oldalszám ismeretében kérését telefonon vagy e-mailben is megteheti. Amennyiben a kutató bármely tevékenység elvégzését 5 munkanapon belül igényli, a múzeum sürgősségi felárat számít fel. A sürgősségi kiszolgálás teljesíthetőségét joga van a Múzeumnak mérlegelni.

26. A Múzeum a műtárgyakról készített fotókat kizárólag digitális formában, maximálisan 20 cm 300 dpi minőségben adja át, melyet CD-n, DVD-n vagy más adathordozón bocsát rendelkezésre.

27. Fénymásolás csak a 60 évnél nem régebbi nyomtatott és írott anyagról történhet.

28. A publikálás (közlés) feltételeit az erről kötött Felhasználói szerződés tartalmazza.

29. A könyvtárak használatáról külön szabályzat rendelkezik.

Az egyes gyűjteményekre vonatkozó speciális kutatási szabályok
Az egy kutatási napra kérelmezhető anyag mennyisége: Helytörténeti gyűjtemény: 15 leltározott tétel Fotótár: 30 leltározott pozitív vagy negatív esetén 15 leltározott negatív Képzőművészeti gyűjtemény: 15 leltározott tétel Régészeti gyűjtemény: 10 doboznyi régészeti anyag Néprajzi gyűjtemény: 15 leltározott tétel


Könyvtár

A Soproni Múzeum Könyvtára a Soproni Múzeum korlátozottan nyilvános, múzeumi szakkönyvtára.

A könyvtár központi székhelye: 9400 Sopron, Fő tér 8.
Levelezési cím: 9400 Sopron, Fő tér 6-8.
Postafiók: 9401 Sopron, Pf. 68.
Központi telefonszám: +36 99-311-327
Központi e-mail: muzeum.titkarsag@muzeum.sopron.hu
Az intézmény fenntartója Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata.


A könyvtár létrehozásának jogállása a Soproni Múzeum jogelődjének alapításával 1867. július 22-én történt.

A Soproni Múzeum Könyvtárának feladata a teljesség igénye nélkül a Soproni Múzeum gyűjtőköréhez és kutatási, valamint közművelődési feladataihoz kapcsolódó hagyományos papír alapú és elektronikus adathordozón rögzített könyvek, időszaki és gyűjteményes kiadványok (könyvek, időszaki kiadványok … stb.) beszerzése, feldolgozása, megőrzése, állagmegóvása és feltárása a muzeológusok és a kutatók részére. A könyvtár nem vesz részt a nyilvános könyvtári ellátásban, gyűjteményét a kutatószabályzatban meghatározott használók számára, az alapszolgáltatások szintjén nyújtja.
A könyvtár fő gyűjtőköre a Sopron és a történeti Sopron vármegye történetét tárgyaló művekre terjed ki (helyi szerzők művei, akik e területen születtek, illetve az alkotás idején itt éltek és váltak híressé, és az 1914. évi közigazgatási határok szerinti Sopron vármegye településeivel, tájegységeivel foglalkozó dokumentumok, az itt kiadott művek). A könyvtár mellékgyűjtőköreibe tartozó dokumentumok, amelyek a muzeológusok tudományos munkáját segítik, a következő témakörökben: művészettörténet, régészet, néprajz, történelem, valamint az országos és helyi múzeumi kiadványok és időszaki kiadványok. A könyvtár a múzeum kiadványaival hazai és nemzetközi kiadványcserét folytat, illetve a múzeumi gyűjteményi tudományos tevékenységet, az intézmény alap-, és kiegészítő tevékenységét, kiállítások, tudományos konferenciák és egyéb szakmai rendezvények megszervezését, szakmai kiadványok, folyóiratok, kiállítási katalógusok egyéb, múzeumi kiadványok elkészítésében való közreműködését segíti.

Küldetésnyilatkozat
A Soproni Múzeum Könyvtárának célja és egyben feladata Sopron és a történeti Sopron vármegye történetét tárgyaló művek (helyi szerzők művei, akik e területen születtek, illetve az alkotás idején itt éltek és váltak híressé, és az 1912. évi közigazgatási határok szerinti Sopron vármegye településeivel, tájegységeivel foglalkozó dokumentumok, az itt kiadott művek) beszerzése, feldolgozása, megőrzése, állagmegóvása és feltárása elsősorban a muzeológusok, másodsorban kutatók részére. További célja az ún. különgyűjtemények (a Storno család könyvtára, Csatkai Endre könyvtára) rendszerezése, tartalmi és formai feltárása, valamint megőrzése az utókor számára.

Könyvtár

Könyvtár

Történeti fényképtár

A Soproni Múzeum Történeti Fényképtára Sopron és környékének legjelentősebb fényképgyűjteménye, de országosan is jelentős gyűjteményként tartjuk számon. Rangját elsősorban azok az alkotók emelik, akik kiemelkedő személyiségek a magyar fotográfia történetében is. Rupprecht Mihály, Csík Ferenc, Diebold Károly, Angyalffy Andor, Sárkány Jenő … csak néhány művész, akiknek neve ismert Magyarországon, de ne felejtsük azokat a Sopronban ismert fényírókat sem, akik munkájukkal valamilyen formában maradandót hagytak ránk. Példaként említhetjük Jéhn Vilmost, akinek sztereofotói elénk varázsolják a századfordulós Sopront vagy Schäffer Ármint, akinek a soproniak számára Népszavazási albumként ismert képsora is a gyűjtemény részét képezi. A felsorolás persze rendkívül hiányos, hiszen az elmúlt 100 évre visszatekintve elmondhatjuk, hogy Sopron és környékének történetét bemutató valamennyi kiadvány szinte mind és kizárólag ennek a gyűjtemények a képeit használta illusztrációként és használja ma is!

Dr. Domonkos Ottó: Kukorica fűzér szárítás (Kapuvár, 1952.) - Soproni MúzeumAz 1953-ban elindított gyűjteményt Csatkai Endre művészettörténész, Dr. Domonkos Ottó néprajzkutató és Adorján Attila restaurátor-fényképész indította útjára. A leltárkönyv első tétele egy 1952.szeptember 9-én Dr. Domonkos Ottó által készített 6X6 cm-es fotónegatív, amelyen kukorica füzér szárítást láthatunk Kapuváron. Természetesen a Soproni Múzeum elődintézményeibe korábban is kerültek fényképek, de azt a gyűjtemény elindulása előtt elsősorban a Helytörténeti gyűjteményben helyezték el, így a Soproni Múzeum tulajdonában lévő legrégebbi fényképet is, amelyen Felsőszopori Tóth Ágoston látható családtagokkal 1846-ban egy dagerrotípián. 

A fényképtárban találhatók olyan dokumentációs, tudományos, művészi… stb. céllal készített képek, amelyek Sopront és környékét ábrázolják. A 70 ezer tételt meghaladó leltári számon jelenleg csak becsülni tudjuk, hogy kb. 150 ezer képet tárolunk. 2006-ban múzeumunk a kor elvárásainak megfelelően útjára indította a digitális fényképtárat is, amely ma már több ezer fotót jelent a hozzánk időben közel álló múltról.

A gyűjtemény bárki számára előzetes bejelentkezéssel (e-mail, telefon) kutatható a honlapon is megtalálható kutatási szabályzatnak megfelelően.

Történeti fényképtár

Kérjen árat szolgáltatásunkra

Munkatársaink örömmel állnak rendelkezésükre! Küldje el nekünk érdeklődését!

Árajánlatkérés

Letöltések

Adatbázis / Helytörténeti gyűjtemény / Helytörténeti kézirattár

2024.03.04.

Adatbázis / Helytörténeti gyűjtemény / Helytörténeti aprónyomtatvány

2024.03.04.

Adatbázis / Helytörténeti gyűjtemény / Helytörténeti tárgygyűjtemény

2024.03.04.

Adatbázis / Helytörténeti gyűjtemény / Dokumentumgyűjtemény (színlapok)

2024.03.04.

Adatbázis / Történeti éremtár / Éremgyűjtemény

2024.03.04.

Adatbázis / Képző- és Iparművészeti Gyűjtemény / Képzőművészet gyűjtemény

2024.03.04.

Adatbázis / Képző- és Iparművészeti Gyűjtemény / Iparművészeti gyűjtemény

2024.03.04.

Adatbázis / Néprajzi gyűjtemény / Néprajzi adattár

2024.03.04.

Kutatási engedély

2024.02.29.

Kérőlap

2024.02.29.

Fotójegy

2024.02.29.

Felhasználói szerződés

2024.02.29.

Közzétételi engedély

2024.02.29.

Kutatási szabályzat

2024.02.29.

Díjszabások

2024.02.29.